Kwiaty, owoce i warzywa

IS_IMGP9433

Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw to dwudniowe święto organizowane od 1977 przez władze miasta przy współpracy Instytutu Ogrodnictwa oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (skierniewickie pole doświadczalne SGGW). Podczas obchodów odbywają się Targi Ogrodniczo-Rolne, a zwiedzający mogą zobaczyć wyhodowane odmiany roślin i warzyw, uzyskać informacje o uprawie warzyw i roślin ozdobnych, nabyć publikacje z zakresu warzywnictwa, ogrodnictwa, sadownictwa, a także nasiona, sadzonki warzyw i roślin ozdobnych oraz sprzęt ogrodniczy. Tegoroczne zaskoczyły fantastycznym pomysłem – połączenia kwiatów, owoców i warzyw w różne formy bukietów. Najbardziej podobały mi się te kompozycje, w których jabłka pełniły role wazonów.

IS_Nowy folder8 IS_14swieto IS_IMGP9313 IS_IMGP9308 IS_15swięto IS_4swieto IS_6swieto IS_IMGP9268
IS_5swieto IS_13swieto IS_12swieto IS_IMGP9418 IS_IMGP9280 IS_IMGP9283 IS_IMGP9336 IS_IMGP9334 IS_IMGP9316 IS_10swieto IS_IMGP9407 IS_IMGP9404 IS_IMGP9397 IS_IMGP9401 IS_IMGP9398 IS_11swieto IS_IMGP9381 IS_IMGP9376 IS_1swieto IS_8swieto IS_IMGP9371 IS_IMGP9373 IS_7swieto IS_IMGP9324

Moim małym odkryciem święta było tzw. polskie kiwi. Na całym świecie handlowa nazwa owoców kiwi to nic innego jak aktinidia smakowita (Aktinidia deliciosa) tak brzmi oficjalna nazwa owoców pnącza pochodzącego z Chin. Roślina ta w Polsce rzecz jasna wymarza. Istnieją jednak aktinidia ostrolistna (A. arguta) i pstrolistna (A. kolomikta), których owoce – znacznie mniejsze – nazwano „baby kiwi”. W odróżnieniu od znanych nam zielonych owoców w omszonej skórce znoszą one nasze zimowe temperatury. Rosną bardzo silnie, owijając się pędami wokół podpór, i tworzą gęstwinę liści. Pod ich osłoną wiosną rozkwitają białe, lekko pachnące kwiaty o średnicy 2 cm. Rośliny te nie mają wrogów, mogą przetrwać dziesiątki lat i obficie owocować. Sadownicy polecają do uprawy aktinidię ostrolistną, projektanci ogrodów zaś zdecydowanie bardziej cenią pstrolistną. Nie mniej jednak jedno jest pewne – owoce tej pierwszej są słodziutkie.

IS_IMGP9455 IS_2swieto

Kolejnym moim zakupem na XXXVII Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw był przeżywający swoją drugą młodość jarmuż. Dlaczego drugą- bo ta botaniczna odmiana kapusty warzywnej już w średniowieczu była jedną z najpopularniejszych roślin.

IS_3swieto

Nie dacie pewnie wiary, ale znalezienie derenia graniczyło z cudem w tym roku. Kilogram sprzedawano aż po 25 zł. Zamierzam zrobić z niego dżem.

IS_IMGP9518

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s